Flatazor
Flatazor Kutyatáp
A Flatazor története
A Sopral története egészen 1866-ig nyúlik vissza, amikor a jelenlegi székhelyhez közel, Pont-Réanban megvásárolták első malmukat. A francia tulajdonú családi vállalkozás a kezdetekben szarvasmarha-takarmányozással foglalkozott, majd 1965-től az állateledelgyártás más területein is elindította tevékenységét. A három unokatestvér - Pierre Jolivet, Philippe Jolivet és Jean Mayol – által alapított Sopral az idők folyamán jelentős szaktudásra tett szert, mely fontos szerepet játszott a FLATAZOR termékek bevezetése, majd a folyamatos fejlesztés során.
A FLATAZOR márkanéven forgalomba hozott kutyaeledelek számos innovatív megoldás felhasználásával készülnek, melyet saját terjesztési hálózatán belül, megfelelő szaktudású partnerek segítségével értékesítenek, ellátva vevőiket számos hasznos tanáccsal. A francia élelmiszeripar fellegvárának számító régió szívében két állateledel gyártó üzemmel is rendelkeznek ahol a legszigorúbb élelmiszerbiztonsági előírások alapján választják ki és dolgozzák fel az alapanyagokat. A Sopral nagy hangsúlyt fektet a különböző kutatásokra, miközben szoros kapcsolatot ápol a terület szakértőivel illetve a vásárlókkal is, hogy a legjobb minőségű termékeket állíthassa elő. A Sopral több mint 30 országba exportálja termékeit.
Összetevők
Fehérjék és zsírok
A felhasznált alapanyagokat közvetlen, közeli beszállítóktól a szigorú minőségi normák betartásával, kizárólag első osztályú minőségben szerzik be. A felhasznált fehérjeforrások több mint 85%-a friss színhús, melyek aminosavakban gazdagok.
A termékekben lévő gyógynövények és azok hatásai
A FLATAZOR receptúrái olyan összetevőket tartalmaznak (alma rostok, frukto-oligoszacharid, lenmag) melyek jótékony hatást gyakorolnak a szervezetre. A FLATAZOR termékek a magas színvonalú táplálást képviselik, melyek közül egyik sem tartalmaz színezéket és mesterséges adalékanyagot.
Természetesen a legjobbat!
Bab
A babhüvely trigonellint, kolint, aszparagint, izovalerián-savat, aminosavakat, kovasavat, cellulózt, káliumot, foszfort, C-vitamint és kevés kénsavat tartalmaz. Teája csökkenti a vércukor-szintet, a vérnyomást, serkenti a szívműködést, és vízelethajtó hatású. A fehér babot gyulladásokra, kelések érlelésére, házi szerként borogatásra is használják. A szárazbab őrölt állapotban, péppé keverve tejjel sebek, ekcéma, bőrviszketés kezelésére, gyógyítására ajánlják házi megoldásként. A babliszt a kemény daganatokat meglágyítja, ezáltal a fájdalom csillapítására is használható.
Articsóka
Az articsóka levelét (cynarae folium) a gyógyszeripar a népi gyógyászat egyaránt felhasználja: serkenti a májszövetek regenerálódását, epehajtó, csökkenti a koleszterinszintet, segíti az emésztést. Hatóanyagai: cinarin, szeszkviterpén-laktonok, alkaloidok, flavonoidok (szkolimozid), inulin, aromaanyagok, keserűanyagok. A vérnyomás és az érelmeszesedés csökkentésére, valamint cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak ellen egyaránt javallott. Gyökerének antibiotikus hatású.
Boldo
A boldófa levelét a máj- és epeeredetű emésztési zavarok tüneti kezelésére gyakran használják, kihasználva a boldinnak az epekiválasztásra gyakorolt hatását. Általában más, hasonlóan jótékony hatású növényekkel, mint például az articsókával, az orvosi füstikével és a rozmaringgal kerül felhasználásra. A boldófalevél folyékony kivonatát epekövek ellen javasolják. Nagyobb adagokban nyugtató hatású.
Kurkuma
A kurkuma biológiailag aktív komponense a kurkumin, valamint ezek származékai, a kurkuminoidok. Számos hatását került dokumentálásra: ismert antioxidáns, gyulladásgátló, vírus-, baktérium- és gombaölő hatású, ami segíthet a rák, a cukorbetegség, az ízületi gyulladások, az Alzheimer-kór, és más betegségek kezelésében is. Dr Aggarwal a továbbiakban egy sor adatot publikált, miszerint a kurkumin megakadályozza a különböző ráksejtek osztódását illetve szétvándorlását. Munkája alapján a kurkumint mint segédmolekulát próbára tették korai fázisú klinikai vizsgálatokban, hasnyálmirigyrák és a csontvelőrák egyik fajtája, a mielóma esetén. Mások azóta többek között vastagbélrák és Alzheimer-kór megelőzésére is tesztelték. Sejt- és állatkísérletek alapján a kurkuma hatásos lehet egy sor gyulladásos megbetegedés, így a hasnyálmirigy-gyulladás, az ízületi gyulladások, a bélhurut, az allergia, vagy a nátha kezelésére, emellett ígéretesnek tűnik a cukorbetegség, egyes autoimmun betegségek, valamint a szív- valamint érrendszeri megbetegedések kezelésére egyaránt.
Rozmaring
Illat-, gyógy- és fűszernövényként a mediterrán vidéken, Észak-Amerikában, Németországban és a nem olyan kemény telű Nagy-Britanniában is termesztik. A biokertészek nagyra becsülik, főzetének kitűnő rovarirtó hatást tulajdonítanak. Az ókorban Arkhigenész is használta már a rozmaringolajat. Az XIV. században von Villanova rozmaringból állította elő először az éterikus olajkivonatot. Nem meglepő, hogy nem csak agyógyászatban, hanem az illatszer- és a kozmetikaiparban is igen népszerű. A virágzáskor vagy a közvetlenül a virágzás utáni időszakban gyűjtött leveleiben a legmagasabb az illóolaj koncentráció. 1-2 százaléknyinyi illóolajában cineol, kámfor, borneol, bornilacetát, alfa- és bétapinén található. Ezen a 7-8% cseranyagon kívül fahéjsavszármazékokat (rozmarinsav, kávésav), flavonoido-kat (apigenin, luteolin), triterpéneket (amirin, urzolsav) is tartalmaz. A levelekben előforduló rozmarinsav (két kávésav észtere) gátolja a lipoxigenáz aktivitását s így gyulladáscsökkentő hatású. Kiválóan használható a reumás panaszok enyhítésére
Édeskömény
Az édeskömény gumójának inkább az étrend színesebbé változatosabbá tételében van szerepe, tápértéke nem annyira jelentős. Ugyanakkor tartalmaz ásványi sókat, C-vitamint, és karotint. Leginkább gyógynövényként, a termése (magja) miatt lett ismert, ez ugyanis az egyik legjobb természetes erjedés- és puffadásgátló, emésztést segítő szer. Hatóanyagot a benne található illóolaj tartalmaz: az édes ízű transzanetolt, a kesernyés, kámforos ízt adó alfa-fenchont és ánizsaldehidet. Görcsoldó hatású, és nemcsak az emésztőrendszer simaizmaira hat, hanem például a méh izmaira is, így menstruációs fájdalmak enyhítésére is használják. Elősegíti a bélgázok távozását, hashajtók melle is adják, hogy enyhítse a hashajtó által okozott görcsöket. Hasfájósoknak javasolt, mivel szélhajtó és a bélgörcsöket is jótékonyan enyhíti. A légúti hurutoknál is köptető és nyálkaoldó hatású. A nőgyógyászati problémák és a prosztatarák kezelésére is alkalmazható. Mint görcsoldó minden simaizmot ellazít, így a méh izmait is megnyugtatja. Ösztrogén tartalmú növényként tartják számon, ezért egyéb női bajok enyhítésére, például a rendszertelen menstruáció szabályozására, klimaxos panaszokra is ajánlják a természetgyógyászok.
Lenmag
Tartalmazza a legtisztább és legtöbb esszenciális olajat, amire a szervezetnek szüksége lehet. Gazdag A, B, C, D és E vitaminban. Az ásványok közül nagymennyiségben tartalmaz káliumot, foszfort, magnéziumot, kalciumot, ként, vasat, cinket, nátriumot, klórt, mangánt, szilíciumot, rezet, fluort, alumíniumot, nikkelt, kobaltot, jódot, krómot stb.
Mire jó?
Serkenti az agyműködést: A lenmag megakadályozza a test koleszterin lerakódását, amennyiben kizárólag ezt a nélkülözhetetlen zsírsavat fogyasztjuk a közönséges zsírok helyett. Ily módon hat a kapilláris vérerek működésére, megakadályozva azok eldugulását az agyban és a vesékben.
Izületi gyulladás: Megkeni az ízületeket, így csökkenti a degeneratív betegségek okozta fájdalmát illetve hozzájárul az összes autoimmun betegségek hatékonyságának csökkentéséhez.
Bronhitis, tüdő görcsös összehúzódása: Kitűnő ellenszere a légutak gyulladásos megbetegedéseinek. A hörghurut lefolyásának könnyítésére szolgál a lenmag fogyasztása, vagy lenolaj, a görcsös összehúzódás enyhítésére. Így nemcsak a hörgők, ingerlésére hat enyhítően, hanem a tüdőre is.
Ekcéma: A lenmag, illetve lenolaj a máj állapotára is gyógyító hatással van. Sok bőrbetegség a máj anyagcsere elégtelenségével függ össze, melyekre a lenmag jó hatással van.
Kövek és homok ellen: Epe-, vese- és húgyhólyag- kő és homok valamint gyulladás esetén is hatásos. A megkeményedett anyagok feloldásában játszik a lenolaj az epekő hatásának enyhítésekor.
Gyomorfekély: A gyomorsav termelésére is jótékonyan hat a lenmag. Így közvetett úton lényegesen hozzásegít a gyomorfekély gyógyulásához is.
Prosztata panaszok: A prosztatagyulladás egyik fő gyógyítójának érdekes módon a tökmagot tartják. Ezt feltehetőleg a linolénsav tartalmának köszönheti, amiből 15 százalék található meg benne. Nos, a lenmagban ebből az esszenciális zsírból 58 százalék van.
Rák: A rákos megbetegedések egyik legjobb gyógyszere az esszenciális olaj fogyasztása a legtisztább kénes fehérjékkel, a sovány tehéntúróval.
Szabálytalan szívverés, szívszélhűdés: A szív működésére is gyógyítóan hat ez a páratlan olaj, illetve a lenmag. Részben a koleszterin csökkentő tulajdonságának köszönhetjük, de az izomrendszerre, így a szívizomra is van gyógyhatása.
Hasznos a cukorbetegeknek: A lenmag olyan anyagot tartalmaz, ami megfelel a nyálka és gyanta keverékének. Ez az anyag szükség esetén csökkenti a gyomorsav romboló hatását, enyhíti az emésztő szervek falainak érzékenységét, elősegítve a belek tartalmának továbbjutását kimosva a felesleges koleszterint, valamint szabályozza a glukóz jelenlétét a vérben, ezért a cukorbetegeknek is hasznos táplálék.
Székrekedés: Olajos rosttartalmánál fogva élénkíti a bélmozgást, elősegíti a normális széklet kialakulását.
Útifű
A lándzsás útifüvet nyálkaoldásra és köhögéscsillapítóként alkalmazzák légúti hurutok kezelésénél, ritkábban száj- és toroknyálkahártya- gyulladás (öblögetés és gargarizálás), gyulladással járó bőrelváltozások ellen (borogatáshoz). A népi gyógyászatban nagyon régóta használják a friss leveleket vagy a présnedvet sebek gyógyítására és rovarcsípéseknél bőrnyugtatásra. Feltehetően az aukubin, az acetozid és a nyálka-poliszacharidok felelősek a növény antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásáért. Ezenkívül véralvadást elősegítő hatását is igazolták. A magot duzzadóképességénél fogva ritkán laxatívumként használják.
Cékla
A cékla igen gazdag szénhidrátokban és rostokban, ugyanakkor nem tartalmaz zsírt, továbbá kitűnő folsav forrás. Azt igen kevesen tudják, hogy még a levelei is nagyon egészségesek, mivel rengeteg vasat és béta-karotint tartalmaznak. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a cékla fogyasztásával akár 400 %-kal is megnőhet szervezetünkben az oxigénfelvétel. Erős antioxidáns és segít számos betegség leküzdésében, mivel: vérkeringésjavító , kedvezően hat az emésztésre (megszün-teti a székrekedést) , sejterősítő hatású, gyulladáscsökkentő.
Burgonya
Nemcsak tápanyagokban, hanem vitaminokban, ásványi elemekben is gazdag, többek között káliumot, fehérjét, vasat, magnéziumot, sok C- valamint B-vitamint tartalmaz, ezen kívül van benne folsav, foszfor, réz, mangán és cink is. A sárgás színű fajtákban több antioxidáns hatású béta-karotin és E-vitamin is található. Nagy a tápértéke: tíz deka újburgonyában 85, a téli krumpliban 92 kalória energiaérték van, a szénhidrátértéke 18,4 illetve 20 gramm. Emésztést segítő ballasztanyagokat is bőségesen tartalmaz: tízdekánként 3 gramm rost található benne. A régi öregek gyógynövényként is felhasználták, ma is gyakran alkalmazzák székrekedésre, köszvényre, gyulladt sebekre, csípésekre. Rostanyagainak köszönhetően elősegítik a bélműködést ezért nagyon jó gyomorfájás, gyomorégés és székrekedés esetén.
Almarost
A nyers, reszelt alma különböző eredetű hasmenésnek jól bevált gyógyszere. Nyersen emésztést segítő hatású, vitamin, foszfor és almasav tartalma miatt pedig az agyműködésre is jótékony hatással van. Szabályozza a vese és a máj működését. Tapasztalatok azt mutatják, hogy azokon a helyeken, ahol az almát termesztik, ezáltal nagyobb mennyiségben fogyasztanak a gyümölcséből, a köszvényes betegség ritkán fordul elő.
Ördögkarom
Alsó háttáji panaszok és mozgásszervi fájdalmakkal rendelkező betegek vizsgálati eredményei alapján végzett kisérletekből arra a következtetésre jutottak, hogy az ördögkarom kivonatok vagy készítmények néhány hetes fogyasztása után a fájdalomérzet csökkenése és a mozgáskorlátozás javulása várható. Az ördögkarom készítményeket sikeresen alkalmazzák a degeneratív reumás megbetegedésekben szenvedők kezelésében.
Betyárkóró
Csersavanyagokat és flavonoidokat tartalmaz, ezért hasmenésgátló és vizelethajtó hatása is van. Emellett elősegíti a húgysav eltávolítását is. Főbb felhasználási területei 1) Reumás fájdalmak 2) gyulladásos ízületi eredetű fájdalmak 3) köszvény 4) hasmenés esetén.
Réti legyezőfű
Szalicilsav-származékainak köszönhetően gyulladásgátló, valamint elősegíti az izzadást. A flavonoidok, amelyek görcsoldó hatásúak, megkönnyítik az epe kiürülését. Szintén a flavonoidoknak, valamint a nagy mennyiségű káliumsóknak köszönhetően hatékony vízhajtó. Cseranyagai elősegítik az összehúzódást és a sebgyógyulást.A növény influenza és lázas állapot kezelésére javasolt, enyhíti a fej- és fogfájást, csillapítja a köszvény és a reuma okozta kisebb ízületi fájdalmakat. Gyakran ajánlják a túlsúly okozta vizeletelválasztási zavarok kezelésére. A növény segít a sebek és fekélyek gyógyulásában is. Az aszpirin alapanyaga.
Csalán
Vérzés csillapító es fájdalomcsillapitó. Vizelethajtó, emésztést serkentő és keringésjavító anyagai csökkentik a vér húgysavszintjét, ezért a csalántea hatékonyan alkalmazható köszvény, izületi gyulladások, illetve mindennemű reumatikus megbetegedés kezelésére. A csalánnak még számos jó tulajdonságával ismerkedhetünk meg. Ha megfigyeljük vitamintartalmát, az A és a C, vitamin kitűnően együttműködik az egészségünk érdekében. S ha mindezt figyelembe vesszük, ott van még a szelén. Antioxidáns, a vitaminok segítségével megvéd az oxigén szabadgyökök sejtromboló hatásától Az A vitaminnal az immunrendszerünk éberségén őrködik, valamint serkenti a hormontermelést. A csalánnal hathatunk: csontok és az izmok egészségére, szív működésére és az idegrendszerre, vérkötődésre és a vérnyomásra, fehérje, szénhidrát és a keményítő anyagcseréjére, vese működésére, izmok felépítésére, idegek működésére, véredények izomzatára, energiaképződésre és átvitelre, öröklődési anyag egészséges képződésére, oxigén képződésére a vérben, immunrendszer állapotára, stb.
Feketeribizli
Az érett bogyók dúskálnak az egyben antioxidáns hatású, szabadgyökfogó, tumorellenes színanyagokban. Különösen sok antocián, flavonoid, polifenol van benne. A gyümölcs 100 grammjában csak antocián-származékokból (cianidin, delfinidin, kumarinsav stb.) több, mint 500 mg található, a többi antioxidánsról nem is beszélve. Vizsgálják érelmeszesedés, ízületi gyulladás, reuma, prosztatarák ellenes hatását, a menopauzában kifejtett hatását, de a sort még jócskán lehetne folytatni a korral járó különböző bajokkal. Nemrég Parkinson-kór ellenes és az időskori demenciát megelőző hatását is felfedezték. Sok található benne az A-vitamin provitaminjából, a karotinból, B1-, B2- és E-vitaminból is és természetesen C-vitaminból. A feketeribizli levele nagyon gazdag C-vitaminban. 100 g gyümölcsre 130-170 mg C-vitamin jut. A krónikus fájdalmakat kúraszerűen alkalmazva csökkenti, vitamintartalmánál fogva a meghűléses megfázások kiváló természetes gyógyszere. Jelentős a kalcium- és vastartalma, fogyasztása ezért segít a vörösvértest-képzésben, emelheti a hemoglobin-mennyiséget. Tanulmányok foglalkoznak továbbá méregtelenítő és vízhajtó hatásával. Rendszeres fogyasztása mellett a vér kórosan magas koleszterin- és vérzsírszintjének csökkenését is tapasztalták. Segíti a bélflóra egészséges alakulását. Magjának olaja gamma-linolsavat tartalmaz. A gamma-linolsav, egy fontos telítetlen zsírsav hiánya csökkenti a bőr nedvességmegtartó- és ellenálló-képességét, és így hajlamosít a neurodermitis nevű bőrgyulladásra. Régi, XII. századi kolostori források is említik a feketeribizlit, mint a kiütéses, gyulladt bőr orvosságát. Levele vizelethajtó, enyhe vérnyomáscsökkentő és izzasztó hatású. Jól csillapítja az ízületi és reumás panaszokat. Hólyag és vese- illetve prosztatabetegségekre is ajánlják.
Tápióka
A tápióka vagy manióka egy eredetileg Dél-Ameriká- ban őshonos gumós gyökerű növény, amelyet a világ számos trópusi országában termesztenek. A tápióka keményítőben és proteinben gazdag, liszt és kenyér készítésére is alkalmas, így élelmet biztosít a szűken termő afrikai területeken is. Zsenge hajtása és levele magas fehérjetartalmú, rostokban és ásványi anyagokban igen gazdag. Lisztjét a gabonalisztekre érzékenyek is fogyaszthatják.